Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
  • בקניה מעל 199 ש"ח שליח עד הבית ב 9.9 ש"ח
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

גזים אצל תינוקות – איך מתמודדים?

מה הם הגזים וממה הם נוצרים?

התופעה של גזים אצל תינוקות  ("קוליק" בשפה המדעית) נפוצה ביותר בקרב תינוקות רכים היא מופיעה החל מהשבועות הראשונים לחיי התינוק, ולעיתים אף ממש בימים הראשונים לחייו ולרוב היא חולפת כאשר התינוק מגיע לגיל 4-5 חודשים.

יש גורמים רבים שיכולים לגרום לגזים, לעיתים מדובר בחוסר בשלות של מערכת העיכול של הרך שנולד, או רגישות למזונות מסויימים שהאם המניקה צורכת. גורמים נוספים יכולים להיות האכלת יתר ועומס על מערכת העיכול, שכיבה ממושכת על הגב, טונוס שרירים גבוה ועוד.

 יש המתייחסים לטכניקת הנקה לא נכונה בה התינוק בולע אוויר ולעיתים מדובר במתח תוך גולגלתי כתוצאה מלידה מכשירנית או בעקבות מנח בזוית מסויימת ברחם, מצב זה לא מאפשר יניקה מלאה ואפקטיבית ולכן מצטברים גזים במערכת העיכול.

מה הפתרונות?

האכלה נכונה

גזים נגרמים בדרך כלל על ידי בליעת אויר ופירוק לא תקין של מזון בלתי מעוכל. בליעת אויר במהלך האכילה ובמהלך בכי, יכולים לגרום לעודף גזים בגופו הקטן של התינוק. לכן אפשרו לתינוק להוציא אוויר, הקפידו להרים את התינוק באמצע או לאחר הארוחה  ואפשרו לו לגהק. 

מגע, מגע, מגע! 

מגע, חום ואהבה הם צרכים בסיסים של תינוקות ותמיד מרגיעים. האופציות הן מגוונות, בדקו מה הכי טוב עבור תינוקכם:

  • תנוחת נמר על עץ – בתנוחה זו בטן התינוק מונחת על אמת היד של ההורה והלחץ הקל על הבטן עוזר בשחרור הגזים והקלה על הכאב. ניתן לשלב תנוחה זו עם תנועה או ישיבה על כדור פיזיו.
  • תנוחת ערסול יכולה אף היא להקל על כאבי הבטן. ניתן להיעזר במנשא וכך משיגים גם תנוחת ערסול וגם הפחתת זמן נשיאת התינוק על הידיים.

עיסוי

עיסוי קל ועדין בבטן, יכול להקל על התופעה. בעזרת האצבעות בצעו מעגלים סביב הטבור, עם כיוון השעון, והרחיבו בעדינות את המעגלים לשטח הבטן. גם קיפול רגלי התינוק בעדינות לכיוון הבטן ואז שחרורם יכול לסייע בשחרור גזים. חיזרו על התנועה הזאת מספר פעמים.

אוסטיאופתיה

במקרים של לידה ארוכה או מכשירנית (מלקחיים או וואקום) מופעלים לחצים אדירים על ראשו של התינוק, מנח שעלול ליצור לחץ רב בין בסיס הראש לחוליות העליונות של צוואר התינוק ולפגוע בעצב הוואגוס שנמצא באזור זה, עצב זה אחראי גם לתפקוד הלשון ושרירי היניקה. לכן פעמים רבות בעיות גזים או קשיי יניקה הם ביטויים להפרעות ולחצים שנוצרו עקב הלידה או ההריון. הטיפול האוסטיאופתי הוא טיפול מגע שמתמקד במערכת השלד והשרירים ומטרתו לשחרר את המתח התוך גולגלתי.

חליטות

הכינו חליטה מכפית של זרעי שומר, אניס או קמומיל בכוס מים, והזליפו היישר לפיו של התינוק כמה טיפות, כמה פעמים במהלך השעות הקשות שלו. 
מומלץ לאפשר לחליטה לשהות לפחות עשר דקות לפני שמגישים אותה לתינוק. 

הטיפול ההומאופתי 

הטיפול ההומאופתי מותאם לכל תינוק באופן אישי ומביא להקלה משמעותית בכאבי הגזים.

ההתאמה של הטיפול נעשית לאחר שיחת אבחון ותשאול מקיף על התינוק, על מצבו הבריאותי, על הרגישויות והמאפיינים האישיותיים שלו, על ההריון, הלידה , אפיונים של כאבי הגזים ועוד.

בהתבסס על המידע המקיף שמתקבל בתום התשאול, מתאים ההומאופת לתינוק את הרמדי (הטיפול ההומאופתי) האישי שלו.

קיימים מגוון רב של טיפולים הומאופתיים שיכולים לבוא בחשבון במצב של גזים, להלן מספר דוגמאות:

Chamomilla – מתאימה לתינוקות חסרי סבלנות, עצבניים ורגוזים. תינוקות אלו רוצים להיות על הידיים רוב הזמן, יהיו חסרי שקט לאחר ההאכלה, חסרי שינה, וכאשר ירדמו יזוזו בחוסר שקט בשנתם.

Nux-V- מתאימה לכאבי גזים המלווי בעצירות. התינוק בוכה רוב הזמן ומושך ובועט ברגליו.

Stannum – כאבי הבטן של הילד מוקלים על ידי לחיצה על הבטן, בעיקר כאשר הוא נישא על כתפי האם או האב והלחץ מקל על הכאב.

Lycopodium – בתינוקות אלה נראה מבט חרד, הבעה מודאגת ומצח מקומט. הם יסבלו מהגזים בשעות אחר הצהריים המאוחרות או בשעות הערב המוקדמות ויהיו מאוד עצבניים. חימום של הבטן מקל עליהם כמו גם שחרור של גזים.

והעצה הכי חשובה: קחו אוויר, היו סבלניים, עטפו את התינוק באהבה, ואל תתביישו לבקש עזרה: אוכל, סידורים, חיבוק, ליטוף, מילה טובה. זו תקופה קשה – אבל היא תחלוף.

ליאת גרינוולד-דלויה, הומאופתית קלאסית RCHom
054-227-1376‏
[email protected]

מערכת NestPlay

מערכת NestPlay

מקום להורים וטף

השאר תגובה

אהבתם? שתפו לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

פוסטים אחרונים

הצטרפו אלינו